Всички са чували за простатата, но особено при мъжете, докато не се случи така, че да ни заболи, не се интересуваме особено от този малък, но решаващ за здравето ни орган. Както земята се върти около слънцето, така и в днешно време голяма част от урологията се задвижва от „гравитацията“ на простатата. Защо обаче е толкова важна и какво кара съвременната медицина да ѝ обръща толкова сериозно внимание? И защо голяма част от казусите свързани с мъжкото здраве започват от нея?
Анатомия и функция на простатата
Простатата се намира пред ректума, точно под пикочния мехур и обгръща уретрата – това е каналът, който отвежда урината. Тя представлява жлеза, която отделя своя секрет извън телесните кухини и нейната основна дейност е да поддържа жизнеспособността на сперматозоидите в спермата. Тя е богата на нервни окончания, което я прави и доста чувствителна и ерогенна.
Често срещани проблеми с простатата
Най-често срещаните проблеми с простатата са три:
- Простатит – възпалителен процес, които може, но не е задължително, да се дължи на инфекция.
- Рак на простатата, едно от най-разпространение злокачествени образувания на простатата у нас и по целия свят.
- Доброкачествена хиперплазия (ДХП) – тоест доброкачествено увеличение на простатата, на което може да се повлияе чрез медикаменти и/или хранителни добавки.
Най-разпространеният проблем с простатата е ДХП, тоест постепенното й уголемяване без наличие на ракови клетки. За съжаление учени и лекари все още изясняват причините за това явление и докато те се чудят, други пък се опитват да решат този проблем.
Едно е сигурно обаче – ако баща ви страда от ДХП, то рискът и вие да попаднете в листата е доста по-голям.
Също знаем, че сред мъжете над 50 годишна възраст почти 50% страдат от ДХП, като с всеки десет години този процент нараства с почти 10. Към момента няма много столетници, но ако срещнете такъв, шансът той да има ДХП е почти 100%. С напредване на възрастта тестостеронът в организма на мъжа прогресивно намалява, а едновременно с това нивото на други полови хормони като естрогените нараства. В този период, наречен още „андропауза“, често простатата започва да се уголемява.
Тестостеронът влияе върху растежа не само на мускулите, но и на простатата. Неговото въздействие се усеща особено силно през пубертета, когато момчетата възмъжават и телата им се променят – чували сте израза „този здраво го пере хормона“. Променя се драматично и размерът на простатната жлеза, която се увеличава до осем пъти, а между 21 и 50-годишна възраст продължава да се уголемява, като може да набъбне двукратно. Този растеж продължава и след 50-годишна възраст, но тогава вече може да причини проблеми и сериозни смущения в комфорта.
Симптоматика на ДХП
Уголемяването на простатата води до стесняване на пикочния канал, преминаващ през нея. Така се получава и затруднено изпразване на пикочния мехур, което довежда до три основни групи симптоми.
Преди уриниране или свързани с престоя на урината в мехура:
- Често уриниране през нощта;
- Многократни позиви за уриниране;
- Неотложни позиви за уриниране;
- Трудности при изхвърлянето на урина;
По време на уриниране:
- Забавено начало на уринирането;
- Болка;
- Парене;
- Слаба струя;
- Прекъсвания;
- Разпръскване/разделяне на струята;
След уриниране:
- Непълно изпразване на мехура;
- Последващо изпускане на урина „на капки”;
- Наличие на болка;
Диагностициране на ДХП
Разбира се, нито един от изброените симптоми не означава, че страдате от доброкачествено уголемена простата. Това състояние следва да бъде диагностицирано от уролог, въпреки, че мъжете все още смятат за трудно и неловко посещението при него. Нека все пак се вземем в ръце и направим необходимото, ако усещаме гореизложените симптоми:
Преглед при уролог: запознайте доктора с конкретните си оплаквания и ако е нужно, той ще провери внимателно вашата симптоматика. Използва се специален въпросник (Международен простатен симптоматичен индекс), по който се оценяват симптомите. На нашия сайт има подобен тест, който можете да попълните и сами да проверите състоянието си – https://briz-bg.com/brizometyr/. След като се установи внимателно симптоматиката, могат да последват и някои важни изследвания, а именно:
Ехография: лесно, бързо, безопасно и безболезнено изследване, което позволява на лекаря да добие ясна представа не само за простатата, но и за състоянието на пикочния мехур и бъбреците.
Изследване на простатно специфичния антиген (PSA): кръвно изследване, което също е много важно, тъй като представлява лесен и бърз начин за преценка на риска от рак на простатата. Всеки мъж над 50 би трябвало да изследва този маркер ежегодно.
Ректално туширане: метод, чрез който урологът определя плътността, подвижността и консистенцията на простатата чрез опипване през ректума.
Лекарства за простатата и лечение на ДПХ
Ако ви поставят диагноза ДПХ, терапията ще бъде ориентирана към облекчаване на оплакванията и запазване качеството на живот. В зависимост от тежестта на симптомите, могат да се приложат различни подходи:
Активно наблюдение се предприема, когато симптомите са леки. Правят се изследвания , профилактика и промяна на някои вредни навици.
Медикаментозно лечение може да се провежда с Алфа-1 блокери или инхибитори на 5-алфа редуктазата. Първите обикновено се използват в началото и имат бърз и сигурен ефект. Отпускат мускулатурата на простатата и шийката на пикочния мехур и така улесняват уринирането. Вторите се изписват на мъже с тежки симптоми и силно увеличена простата. Влияят върху тестостерона и са ефективни, но лечението с тях изисква търпение. Ефект може да се очаква едва след минимум 6 до 12 месеца.
Често обаче медикаментите не могат да осигурят необходимото възстановяване на качеството на живот и тогава може да се наложи оперативно лечение. Това е крайна мярка, но при твърде голяма степен на уголемяване на простатата, при изключителна тежест на симптомите или при евентуални усложнения дори се препоръчва.
Операциите са два вида:
- Отворената операция за ДПХ се прилага само при много големи простатни жлези и при свързани заболявания на пикочния мехур – камъни или дивертикули.
- Съвременното оперативно лечение на ДПХ са ендоскопските или „безкръвни“ операции. При тях достъпът до простатата става през пикочния канал, откъдето се вкарват специални инструменти за отстраняването на жлезата. Тези операции могат да бъдат извършени с електрически ток или с лазер. При тях почти няма ограничение в размера на жлезата, има минимално кървене, престоят в болница е минимален, съответно възстановяването е по-бързо.
Профилактика на простатата
Ето няколко мерки за предотвратяване на влошаването и дори облекчаването на симптомите:
- Намаляване/спиране на прима на алкохол, кафе и цигари, които доказано дразнят пикочния мехур;
- Диета, спорт, намаляване на излишните тлъстини и килограми, избягване на храни, водещи до запек;
- Увеличаване на приема на полезни течности – вода, чай или билки като „бабини зъби“;
- Повишено внимание на контрол на кръвната захар и кръвното налягане;
- Полагане на усилия за изпразване на пикочния мехур докрай по време на уриниране.
Хранителни добавки за простатата
У нас все повече и повече се говори за профилактика, но мъжете у нас все още действат „реактивно“, отколкото „проактивно“ и чакат последния момент, за да вземат мерки за здравето си. Може да се каже, че българите са даже пословични със своето „търпение“ в тази посока. Ние по-скоро ще влезем в болница отколкото да стигнем навреме в кабинета на уролога и да вземем необходимите мерки още преди или в съвсем начален стадии на ДХП . вземем необходимите мерки.
Ето защо, ако сте усетили или усещате в момента някой от симптомите, за които споделихме, направете нашия онлайн тест https://briz-bg.com/brizometyr/ и не се колебайте да опитате Бриз.
Бриз е натурален продукт, с доказан ефект и качество, произведен по специална технология, която извлича субстанция от соята и я превръща в наш най-добър приятел. Сред морето от хранителни добавки и решения, Бриз е силен и доказан помощник в борбата срещу ДХП, независимо от възрастта на мъжа. Защо Бриз – вижте в статията.
Казват, че е по-добре късно, отколкото никога, но когато става дума за здравето, това не е вярно. Най-добре е навреме и с по-малко последствия, отколкото късно и за постоянно. Затова опитайте Бриз още сега.