Безспорно е: Костюмът олицетворява сериозност, уважение и осъзнаване на стила. И без да го забелязваме съзнателно, ние по някакъв начин уважаваме мъж в костюм повече, отколкото ако той беше в друго облекло. Може би това е така, защото изглежда, че такива мъже са по-уверени в себе си. Не е чудно, че сериозните банкери и адвокати носят костюми дори в средата на лятото, когато външните температури могат да достигнат 35 градуса. Разбира се, мъжкият костюм също е знак за адаптивност и консерватизъм и е съществена част от свят, който се управлява предимно от мъже. Но откъде всъщност идва костюмът?
„Вечният етикет“ датиращ от 17 век
Това е етикетът, който се поддържа постоянно от 17-ти век, правейки костюма „вечната дреха“ оттогава. Дори през последните няколко стотин години, костюмът се е променил само по отношение на детайлите, но никога по начина, който е валиден за съвременните модни тенденции. Може би това е и защото човек вече не може да разпознае културните, етническите или религиозните различия на човек, ако той носи костюм. Но как може да се окаже, че този вид дрехи са оцелели трайно и със сигурност ще останат една от най-важните дрехи в мъжкия гардероб в бъдеще?
Във времена на разкош и екстравагантност
17-ти век се характеризира с всякакви „пищности“ и преувеличения, дори по отношение на модата. Една от основните причини била, че „синята кръв“ искала правилно да представи своето богатство и целия лукс, който притежава по онова време. Помислете за всички сложни корсети, за богатата бродерия, безкрайната пищност на цвета и големите, разкошни бижута. Общо взето, всичко допирало до това как ще се покажеш пред хората.
Английският крал Чарлз II обече решава да сложи край на това. Вдъхновен от крал Луи XIV от Версай във Франция, той заявява през 1666 г., че кралският двор ще забрани ефектни бижута и типичния шик. Вместо това, той въвежда принципите на елегантна простота и красиви материи с подходящи кройки. Така за първи път излиза на бял свят дългата жилетка, както и шалът и обикновена риза с бричове, съчетана с палто с дължина до коляното.
Модна революция през 18 век
Разбира се, това не е краят на перуките или дори ярките цветове. Това се случва само по време на революцията през 18 век, където привличащите вниманието рокли на благородни хора биват мразени и презирани все повече и повече. В края на краищата „нормалните“ граждани не са могли да си позволят подобно нещо и са започнали да разпространяват собствената си мода от изчистени цветове, както и от прости тъкани и удобни дрехи.
В Англия може да се наблюдават тези промени още по-ясно, но там първоначално всичко се основавало на „конната мода“ на английската висша класа. В тези кръгове човек би носил дълги панталони с къса жилетка и съответстваща бяла риза. Познаваме и шинелите с типичното V-образно деколте, които са специално скроени за сядане на кон. За да направи това облекло за конна езда почтително, спортната екипировка трябвало да бъде леко променена. В края на краищата именно Бо Брумел поел тази задача.
Елегантни класически облекла се разпространяват в цяла Европа
Отначало французите били тези, които се адаптирали към новата мода. По-късно тя достига цяла Европа, при което простотата най-накрая успява да надделее. Стилните хора вече не се интересуват от цветни и ексцентрични дрехи. Ражда се тъмният костюм, който въплъщава стила и модната информираност по това време.
Пристигаме в 19 век
Към средата на 19-ти век се появява дългото палто с разрез, което било официалната форма на този вид дреха. Днес то е известно като смокинг. Тогава се носел от добре облечени мъже в моментите на пушене и пиене с приятели. Носенето на тази дреха тогава е имало конкретна причина, тъй като смокингът не позволява на останалите дрехи да бъдат „опушени“. През деня мъжете носят сако, докато смокингът е запазен за вечерта, както е и днес.
Въпреки това се стига до обрат, който вероятно се дължи на икономически причини – висококачественият поръчково ушит костюм е поставен по-скоро на заден план, а на преден излиза по-евтиното производство. Благодарение на това развитие, тези кокетни облекла стават достъпни и за хора от по-ниския социален клас. По този начин костюмът успява бързо да се утвърди като официално бизнес облекло за всички мъже, независимо от общественото им положение.
*Знаете ли че…
Ръбът по панталона не е моден акцент, а детайл, „натрапен“ именно от индустриализацията. По онова време не всеки е разполагал с ютия и мъжете често „гладели“ като поставяли дрехите си под дюшека и на другия ден те били „изгладени“. Ръбът на панталона се появява заради масовото производство и експедиране на дрехите в различни краища на света. След производството си, панталоните се сгъвали и буквално се тъпчели в дървени контейнери, където престоявали с дни. По този начин върху тях се образувал ръб, който можел да издържи доста дълго време, дори след изпиране на дрехата. Така, без да искат, мъжете сложили още един моден детайл, както в ежедневието си, така и в моментите на събирания и светски забавления. Ръбът станал модерен сред мъжете (дори и сред жените) от всички социални класи.
Правила и установени стандарти
Мъжете не носели каквото и да е. Те по-скоро се придържали към етикета и стандартите, които се утвърдили в този елегантен свят. За официални случаи мъжете носели редингот, който бил дреха, разработена от палтото. Ако вечер се провежда прием, перфектният избор бил фракът. Това е сако до дължината на талията с две „опашки“ с дължина до коляното отзад. Що се отнася до ежедневната работа в офиса, тогава късото палто било утвърденият стандарт. Густав Стреземан разработва специален дизайн през 1925 г., който окончателно превръща костюма в универсален. В крайна сметка, като външен министър, той не винаги е имал време да се преоблича непрекъснато. Затова той просто комбинира черно сако със сиви панталони и създава ежедневна визия.
От този момент нататък известни политици копирали външния вид на Стреземан и по този начин вдъхновяват американските мъже.
Снимки Pinterest
Комбинирането на тъмно сако с чифт по-светли панталони създава нова тенденция, която преминава през целия ХХ век и остава дори до наши дни. Кройката на костюма и действителната форма обаче остават непроменени, какъвто е случаят до днес. Същото се отнася и за носенето на всички онези добре познати мъжки аксесоари като вратовръзката.
Приятно е да се знае – вратовръзката!
Знаете ли, че вратовръзката, наричана още „краватка“, не е аксесоар, който е измислен, за да се комбинира с костюм на първо място? Всъщност първата му форма датира от 200 г. сл. Хр. Още тогава хората вече носели ленени шалове на врата си.
Ако разгледаме по-нататъшното историческо развитие, бихме могли да припишем изобретението на вратовръзката на французите. Това обаче не е съвсем така. Предшественикът на днешната вратовръзка е носен от хърватски войници през 17 век по време на Тридесетгодишната война и помага да се разграничат приятелите от враговете. Френската дума „cravate“ не се отнася пряко до вратовръзката, а до националността на хърватите.
Повечето облекла и аксесоари в модната индустрия имат известна история. Костюмът се е утвърдил добре на пазара и трудно може да се предвиди край на използването на тази най-популярна мъжка дреха. Въпреки че днешните костюми се различават значително един от друг по отношение на качество и изработка, хубавият костюм може да подобри външния вид на почти всеки мъж. Мъжки костюм по поръчка от професионален шивач със сигурност е най-добрият избор за почитане на традицията на костюма, но и готов костюм от качествена марка, който е коригиран, за да пасва точно на вашето телосложение, също може да бъде ценно притежание за всеки съвременен джентълмен.